Ucuz fiyata ev taşıtmak, fiyat teklifi almak…

ucuz nakliye yapan firmaları bulmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. hele hele mozotun ve otoyolların, köprülerin
fiyatlarının adeta ikiye katlandığı bir dönemde evinizdeki eşyaları taşıtmak sanıldığının aksine size epey fazla
paralara patlayabilir.

devletin yetki belgesi diye bir şey icat etmesinden sonra fiyatlar ikiye katlandı. önceden taşıma yetki belgesi gibi
bir şaçmalık yoktu. kamyoneti olan çalışıyor ve para kazanıp çoluğunun çocuğunun rıskını kazanıyordu ama şimdi böyle bir şey kalmadı. nakliye hizmetleri yapabilmek için ulaştırma bakanlığından yetki belgesi almalısınız. bu yetki belgesini almak kaç paradır, nasıl alınır, nerelere başvurulur hiç bir bilgim yok ama nakliyeci arkadaşların bu işten çok muzdarip olduğunu ve kesinlikle memnun olmadıklarını biliyorum.


bugün taşıma işiyle uğraşmak artık her kamyoneti olan insanın işi değil. devletin çıkardığı söz konusu yasa ile uzun bir zamandır taşıma hizmetleri büyük firmalara devredildi. adamın zaten mazot alacak parası yok birde bu insanı saçma sapan yasalarla boğup onu iş yapamaz hale getirmek nedir, anlamakta güçlük çekiyorum ?
bu memlekette kimse ekmek yemesin, sadece kurumsal firmalar, zenginler ekmek yesin; bence durum bundan ibarettir.

ucuz bir şekilde evinizdeki eşyaları başka bir yere taşıyacaksanız internetten bir kaç yerden fiyat alarak işe başlamayınız. sabırlı olun ve size söyleyeceğim yöntemleri deneyin…
diyelim ki istanbuldasınız ve ankara’ya komple ev eşyası taşıtacaksın; bir kaç nakliye firmasıyla görüştünüz ve size fiyat verdi… size verilen fiyat fazla geldiyse istanbul’dan ankaraya gitmiş olan ve tekrardan istanbul’a dönecek olan bir kamyoncu bulmanız gerekiyor. adamcağız zaten ankara yükünü boşaltmış ve istanbul’a koskoca kamyonu boş dönecek, işte böyle bir kamyoncu bulursanız şayet kuvvetle muhtemel sizden çok komik bir para talep edecektir. mesela diğer nakliyeciler istanbul ankara arası eşya taşımak için sizden 3000 lira istedilerse bu arkadaşımız 700
liraya eşyalarınızı taşıyacaktır. zaten taşımıyorsa akılsızlık ediyor demektir.

diğer bir yöntem ise internetin başına geçmek ve toplayabildiğiniz kadar nakliyeci telefonu toplamak. telefonlarını topladığınız bu nakliye firmaların hepsine whatsapp’dan teker teker ya da topluca mesaj atarak en düşük teklif vereni bulmaya çalışmak.

eşya taşıtmak yani ev taşımacılığı işi gerçekten zor bir iştir. yapılan iş sadece nakliye işi değildir yani istanbul ankara arasında araba sürmek değildir. evde bulunan bütün eşyaları kırılmadan, dökmeden, bozmadan yerinden alarak arabaya dizmek ve hiç birine zarar vermeden teslim edilmesi gereken yere teslim etmek.

eşyaları teslim alma ve teslim etme süreçleri hep sıkıntılı işlerdir. bazı binalarda asansör olmayışı
doğal olarak taşıma hizmetinin fiyatının artmasına neden olacaktır. bu bakımdan nakliyecilerden fiyat alırken evinizde asansör bulunduğunu dolayısıyla işlerinin daha kolay olup kısa zamanda biteceğini özellikle belirtiniz.

bazı nakliye firmaları tam teşekkülü hizmet verirken bazıları ise eski yöntemlerle çalışmalarını sürdürmektedirler. teşekkülü olarak hizmet veren nakliye firmaları resimlerini aşağıda gördüğünüz gibi bina içinde bulunan merdivenle işleri olmadan bütün eşyaları (kaba eşyalar hariç)  vinç yardımıyla pencereden indirirler. eee tabi böyle pratik bir hizmetinde karşılığı biraz daha fazla para ödemek olacaktır.

1 yorum

  1. Merhaba
    nakliyecilerin bir çoğu şimarık. bir arka sokağa sadece bir çekyatı 200 liraya götürmekten bahsediyorlar topu topu yapacakları iş 10 dakika. kazandıkları bu para helal değil

Yorumlar kapatıldı.