Kamu bankalarına ait bütün kartlar, bütün kamu banka atm’lerinde komisyonsuz kullanılır

evet yazının başlığındanda anlaşıldığı gibi bu gerçekten harika bir şey. kuşkusuz bu uygulama kimbilir ne zamandan beri var ama inanın ben daha yeni keşfettim bunu 🙂 o kadar işime yarıyor ki anlatamam. yaşadığım yerde bir kaç özel banka atmsi var ama bir sürü kamuya ait bankanın atm si var.

ziraat bankası atm

efendim nedir mevzu ?

şudur; diyelim ki kamu bankasına ait bir kartınız var; mesela vakıfbank. vakıfbank kredi kartı ya da banka kartı ile kamuya ait ne kadar banka atm’si varsa bedava işlem yapabiliyorsunuz. yani kamuya ait ne kadar banka atm’si varsa hepsini kullanabiliyorsunuz. tabi ki ek kuruş ücret ödemeden. dedim ya;  bu uygulama kimbilir ne zamandan beri vardır ama ben daha yeni öğrendim. iyiki de öğrendim.

halk bankası atm

ülke çapında en fazla atms’si bulunan bankalar hiç kuşku yok ki kamu bankalarıdır. mesela ziraat bankasının ülke çapında o kadar fazla şubesi ve atm si vardır ki en fazla şube ve atm sayısı ziraat bankasına aittir. ziraat bankası hemen her köyde mutlaka bir şube ve atm’ye sahiptir. ulaşmadığı yer yoktur.

özel bankalarda ise durum değişiktir. diyelim garanti bankasına ait bir kartınız var ve sizin yolunuz şehir dışında bir yere düştü ve acil para lazım… diğer banka atmleri var ama garanti bankasının atmsi yok. diğer banka atmlerindende para çekebilirsiniz ancak komisyon ödemeniz gerekir ve kullandığınız atm “ortak atm” olması gerekir. eğer kullandığınız atm “ortak atm” özelliği taşımıyorsa garanti bankasının (yada başka özel bir bankasının)  kartıyla komisyon dahi ödeseniz para filan çekemezsiniz. ama kamu bankalarında durum böyle değil ve inanın çok işi yarıyor. kamu bankasına ait bir para kartınızla ptt atmlerinden bile ücretsiz para çekip para yatırabiliyorsunuz. ülkedeki binlerce kamuya ait atmlerin hepsi emrinizde. bu atmlari sayacak olursak:

vakıfbank atm
  • ziraat bankası atm’leri
  • vakıfbank atm’leri
  • halkbank atm’leri
  • ptt atm’leri
  • vakıf katılım bankası atm’leri
  • ziraat katılım bankası atm’leri
  • emlak katılım bankası atm’leri

yukarıda saydığım bütün bankalara ait atm lerden şayet bu bankarın bir tanesine ait bir kartınız varsa faydalanabilirsiniz. komisyon ödemeden para çekebilir, komisyon ödemeden para yatırabilir ve komisyon ödemeden bakiye sorgulaması yapabilirsiniz.

ptt atm

size bir tavsiye, şayet özel banka kullanıyorsanız ve dışarıda cebinizde para taşımak istemiyorsanız mutlaka kamuya ait bir bankadan hesap açtırın ve bu bankadan bir kart alın. dışarıda para aşımayan insana arada bir para lazım olur. paraza giderken mesela çok lazım oluyor 🙂 hemen en yakın kamuya ait bankanın atmsine gidin ve paranızı hiç bir komisyon ödemeden çekin.