Rolex gibi pahalı saatleri ikinci el olarak iyi fiyata satmak

saat deyip geçmeyin…

bugün rolex marka saatlerin ölüsü bile para etmektedir. rolex saati olanlar paraya sıkıştıklarında tıpkı cumhuriyet altını gibi istedikleri anda saatlerini satıp paraya çevirebilirler. sadece rolex değil bir sürü pahalı saat markası vardır işte bu pahalı saat markalarından bazıları :

Rolex
Hublot
Vacheron Constantin
Omega
Audemars Piguet
Patek Philippe
Bvlgari
Franck Muller
Chopard
Ulysse Nardin
Breitling
Cartier
Tag Heuer
IWC
Panerai
Zenith

bu saatleri koluna takıp dolaşmasını sevenler olduğu gibi birde bu saatleri ikinci el olarak alıp satan bir piyasa vardır. yani pahalı saat alıp satan ve bu işten araba alıp satan gibi ekmek yiyen, para kazanan insanlar vardır ve bu kimselerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır…

internet çağını yaşadığımız şu günlerde artık bir eşya satmak hiç de zor değildir. piyasada bir sürü internet sitesi var ve. internet sitelerinde pahalı saat alım satımı yapılmaktadır. işin uzmanı olan bu kimseler taklit ve sahte saat ile gerçek-orjinal saati birbirinden ayırt edecek yeteneklere sahiptirler. çünkü yukarıda zikrettiğim saat markalarının o kadar fazla taklidi bulunmaktadır ki… düşünsenize basit bir kot pantolonun bile sahtesini yapan zihniyet binlerce liralık saatin sahtesini neden yapmasın ki. bu bakımdan herkes 2.el saat alıp satamaz. daha doğrusu herkes pahalı ikinci el saat alıp satamaz. ucuz saat alıp satarken dolandırılsanız fazlaca sarsılmazsınız ama düşünsenize bir rolex saat alıyorsunuz ve karşılığında 50 bin lira para ödüyorsunuz ve satın aldığınız saat sahte çıkıyor. ben şahsen bunu düşünmek bile istemiyorum.

ikinci el saati iyi bir fiyata satmak için bir kaç gün internetin başında mesai harcamak gerekiyor ve tabi size iyi bir bilgisayar gerekiyor. piyasada yüzlerce ikinci el saat alıp satan firma var mesela şurayı tıklayınız. gördüğünüz gibi google ikinci el rolex saat alımı diye yazdığınızda bir sürü bu işi yapan firma çıkmaktadır. bu firmaların bir çoğu ölücü, bir çoğu çakma, bir çoğu ise gerçekten saat alıp satan yerlerdir.

saatinizi satmadan evvel bilgisayarın başına oturmalı ve satacak olduğunuz saatin fiyatını üç aşağı 5 yukarı belirlemeniz gerekiyor. bunun içinde sizin saatin aynı özelliklerine sahip olan saatlerin fiyatlarını araştıracaksınız. saatinizin fiyatını belirledikten sonra iş saati satmaya geliyor.

ikinci el rolex satmak için internet sitelerinde yer alan telefon numaralarından koca bir liste hazırlamanız gerekiyor. hazırladığınız bu listeyi telefonunuza kaydedip saatiniz resmiyle birlikte söz konusu firmalara whatsapp mesaj yollayacaksınız.

merhaba saatimi satıyorum şu özellikte şu tarihte alındı garanti var veya yok işte size resimler dedikten sonra karşı tarafın size fiyat teklifi sunmasını bekleyeceksiniz. size sunulan fiyat tekliflerinin arasında en yüksek oranı kim vermişse tabi ki saatinizi ona satacaksınız.

şu çok önemli: saatinizi satmaya kesinlikle tek başınıza gitmeyiniz. bilmediğiniz ve tanımadığınız ortamlara girerek saatinizi burada kimsenin eline teslim etmeyiniz. gittiğiniz yere tanıdığınız bir kaç arkadaşınızı götürün, polisin bol olduğu karakola yakın ya da kalabalık yerlerde, kapalı avm’lerde  saatinizi satmaya çalışın, yeri ve zamanı siz belirleyiniz. saatinizi sattıktan sonra (saatini henüz teslim etmeden) paraların sahte olup olmadığını kontrol edin. saatinizi alacak olan şahıs sizin belirlediğiniz yere gelmeyip sizi türlü bahanelerle başka bir yere çağırıyorsa anında telefonunu silip atınız ve bir dahada aynı şahısla görüşmeyiniz. bir paket sigara için cinayet işlenen bir memlekette 50 bin liralık pahalı bir saat için adamı ne yaparlar varın gerisini siz hesap edin.

daima dikkatli olunuz…

aynı şey saati satan kimse için geçerli olduğu gibi saati alan kimse içinde geçerlidir. yani yukarıda yazdığım şeylere hem saati satın alan hem de satan kimselerin dikkat etmesi gerekir. bir anda, kaşla göz arasında saatiniz çalınabilir.