Vestel flora 12000 inverter klima hakkında yorumlarım

daha önce rubenis marka klima kullanıyordum ve oldukça da memnundum rubenisten. ancak rubenis klimayı binanın 3. katından 1 katına indirmek için söktüm, yerine montaj yaptım…fakat demek ki beceremedim. çünkü gazı doldurduğum halde 3 gün sonra iç ünite buzlanmaya yapmaya başlıyor. iç ünitenin buzlanma yapmasının en önemli sebebi gaz eksikliğidir. ne yapsam olmadı. kendi imkanlarımla bu işi çözmeye çalıştım, elimde sabun köpüğü klimada gaz kaçağı aradım, bulamadım ve koskoca yaz ayını rezil bir şekilde geçirmek zorunda kaldım. kafama koymuştum bir klima satın alacaktım çünkü aynı rezilliği 2019 yılının yaz aylarında da geçirmek istemiyorum.

arada bir hangi klimayı satın alsam diye internetten araştırma yaparken vestel flora klima gözüme çarptı. halkın arasında vestel mallarının dandik olabileceği yönünde yaygın bir kanı var ama bu düşünce son derece yanlış. vestelin bir çok ürünü hem ucuz fiyata satılmakta hemde gerçekten kaliteli. üstelik elalemin gavuru para kazanacağına kendi ülkemin insanı kazanıyor, kazandığı parayla bu topraklarda daha fazla fabrika kurarak herkese faydalı oluyor. vestelin müşteri memnuniyeti desen zaten 10 numara.

internette bir web sitesinin yaptığı kampanya vesilediyle vestel flora 12000 inverter klima ucuz fiyata satın aldım piyasada 2100 ile 2600 lira arasında satılmakta olan söz konusu klimayı ben 3 taksitle 1800 liraya aldım.

klimayı kargodan teslim alırken küçük bir sürpriz yaşadım ki bunu da anlatmam lazım. vestel flora 12000 inverter klimayı interreten satın aldım. mağaza ürünü kargoladı. ben, kargonun hareketlerini kargo şirketinin web sitesinden takip ediyorum. bir kaç gün sonra telefonum çaldı; beni vestel yetkili servis elemanları aradı. ben bu çağrıyı reklam içerikli olduğu zannıyla dinlemeden kapattım. ve ardından telefonuma bir mesaj geldi. “klimanız filan kişiye teslim edildi” diye.. haydaaa ben klima teslim almamıştım klimamı kime teslim ettiniz lan ?! diye düşünürken aklıma bana klimayı satan mağazaya mesaj atmak geldi. mağaza “sıkıntı yok efendim klima bağlı bulunduğunuz ilçedeki yetkili servise teslim edildi. sizi arayacaklar sizden randevu alacaklar ve kurulumunu gerçekleştirecekler” dedi… vayy be dedim kendi kendime…oysa ben, klima kargoda bana doğru ilerlerken şöyle hesaplar yapıyordum, şimdi klima kargodan bana teslim edildiğinde kutusu açıksa teslim almam, mağazanın parasını da internetten onaylamam inşallah kutusu filan açık gelmezde bedavadan bir sürü işle uğraşmam…çünkü kutusu açık gelen bir klima (aynı şey televizyonlar içinde geçerli) servis elemanları tarafından garanti kapsamına alınmıyor dolayısıyla klima garanti dışı kalıyor. böyle durumlarda kesinlikle kargoyu teslim aldığınıza dair imza atmacak ve gelen koliyi olduğu gibi geri yollayacaksınız. işte bu anlattığım meseleler klimanın bana değilde direk yetkili servise teslim edilmesiyle otomatikman ortadan kalmış oldu ve bende derin bir ohh çekmiş oldum 🙂

az evvel telefonu yüzüne kapattığım yetkili servis elemanları demek klimanın kurulumu için benden randevu isteyeceklerdi bende yanlış anladığımdan telefonu kapatmıştım. söz konusu yetkili servisi yeniden aradım ve randevu için bir gün sonrasına gün aldım. söylenen saatte 2 yetkili servis elemanı tam teçhizatlı olarak geldi. ayaklarında ki galoşlarda bile vestel logosu vardır. işte ben seviyorum böyle tam teşekküllü işleri 🙂

eski klimayı yerinden söktüğüm için gelen elemanlar klimanın borusunu geçirmek için duvarı delmekle uğraşmadılar. yarım saat gibi bir zamanda klimayı yerine montaj yaptılar. görüntüsü harika. çok beğenmiştim klimayı.

klimayı çalıştırdık; çalışıp çalışmadığı belli bile olmuyor, ses yok. kimanın üzerindeki ışık yanmasa iç ünitenin çalışmadığı anlamak zor. dış ünitede gayet sessiz çalışıyor. sessiz çalışmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi klimanın yeni teknoloji bir ürün olmasının yanında dış üniteyi L ayaklara bağlarken, dış ünite ile L ayak arasına konulan plastik papuçlardır. bu sert plastikten imal edilmiş klima papuçu, çıkan ses ve titreşimi absorbe ediyor ve daha az gürültü çıkmasını sağlıyor. aşağıda bu pabucun resmini görebilirsiniz.

klima papucunun dış üniteye takılı hali aşağıda ki resimde detaylı olarak görülmektedir.

klimayı montaj yapan elemanlar yukarıda resimde görülmekte olan papucu mutlaka yerine takmalılar. unuturlar filan, kesinlikle hatırlatınız. şayet bu papuc olmadan kurulum yaparlarsa ne derlerse desinler kabul etmeyiniz, hiç bir yeri imzalamayınız. bu papuc o kadar önemli bir ayrıntı ki, mutlaka yerine takılmalıdır.

şu an kış mevsiminde olduğumuzdan klimanın “nasıl” soğuttuğunu anlayamıyoruz çünkü her yer soğuk 🙂 ama klimanın sıcak üflemesi gerçekten hoşuma gitti. benim evim ufak; 60 metrekare filan. salon 20 metrekare, salonu çok rahatlıkla ısıtıyor ve sıcaklık diğer odalara da dağılıyor. gerçi ben klimayı ısınmak için almadım zaten evimde kombi kullanıyorum bana bu klima yaz aylarında lazım şimdi değil.

vestel flora 12000 inverter klima A++ enerji, dolayısıyla bu klima için az elektrik harcıyor deniliyor. ben henüz klimayı tam randımanlı olarak çalıştırıp ay sonu bunun faturaya yansımış halini görmediğimden “Vestel flora 12000 inverter klima ne kadar elektrik harcar” gibi bir hesap yapamayacağım. ama eminim benim eski rubenis klimadan çok daha az elektrik harcıyordur. çünkü inverter teknolojisi gerçekten mükemmel bir teknoloji.

son olarak ben vestel flora 12000 inverter klimadan şu an için oldukça memnun kaldım. 1800 liraya satın aldığım söz konusu klima emsallerine göre bir hayli iyi. tabi ki ne kadar iyi ve kaliteli olduğunu klimayı adam akıllı kullanmaya başladığımızda daha net anlayacağız. bu arada klimanın 3 sene yetkili servis garantisi var.

 

4 yorum

  1. Yazı güzel olmuş resimlerinde orjinal olması bir hayli fikir verdi bizi aynısından sipariş ettik gerçekten sessiz çalışıyor

  2. Bu klimadan satın aldım gelip bağladılar gerçekten iyi hizmet ama tam olarak ne kadar elektrik harcar görmek lazım. Tevsiye üzerine satın aldığım klamadan memnun kalmayı ümit ediyorum. Klimanın papuçları sesi gerçekten azaltıyor

Yorumlar kapatıldı.