Çay ocağı günde ne kadar para kazanır ?

canınız sıkılıyor ve küçük çaplı bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama ne yapacağınıza bir türlü karar veremediniz. yapacağınız işleri şöyle kafanızda sıralıyorsunuz ama bir türlü işin içinden çıkamıyorsunuz. onu mu yapsam, şunu mu yapsam ? onu yaparsam “onu” benden daha iyi yapacak olan var ve hatta benden daha ucuza bile yapıyor. şunu yapsam; “şunu da” benden iyi yapan var üstelik adam neredeyse bedavaya yapıyor…

işte böyle… işin içinden bir türlü çıkamazsınız. hani derler ya, ekmek aslanın ağzında diye… gerçektende aslanın ağzında ekmek, git alabiliyorsan al hadi !

mahallenizde küçük bir çay ocağı açmaya karar verdiniz, hem eşiniz dostunuz gelir arada laflarsınız hemde ufak tefek para kazanmış olursunuz. peki ama bir çay ocağı günde ne kadar para kazanır ki ?

çay ocağının günde ne kadar para kazandığını anlamak için sattığı çayların toplamına bakmak gerekir. çay ocağından ne kadar para kazanacağınız; dükkanın kirası, içerideki giderler, çay, şeyker, tüp vesaire parası düşüldükten sonra geriye kalan paradır. çay ocakları öyle fazla büyük sermaye gerektirmeyen işlerdir. 2 bin liraya bir çay ocağı açabileceğiniz gibi 50 bin lirayada bir çay ocağı açabilirsiniz.

çay ocakları yapısı itibarıyla fazla gösterişli ve lüks olmayan yerlerdir. 5,6 adet küçük masa ve sandalye işte hepsi bu kadar. birde çay kazanı ve bardaklar tabaklar filan.. çay ocağının en iyi şeyi “süsü” değil demlenen çayın kalitesidir.

çay ocağı malzemelerini; kazan, masa, sandalye gibi eşyaları ikinci el alabilirsiniz. bu malzemeri sakına yeni almayın hiç gerek yok. bakarsınız çay ocağı iş yapmaz en azından fazla zarara girmemiş olursunuz.

çay ocağımızı açtık, içindeki malzemeleride ikinci el olarak dizdik ve başladık çay satmaya…çayı ucuz satın, bardaklar büyük olsun. malzemeden kısmayın, yaptığınız işe bereket katın ki insanlar mekanınızı sevsin. cimri olmaya, 3 kuruşun hesabını yapmaya gerek yok derim… ben öyle çaycılar tanırım ki adam çayı minnacık bardakla 2 liradan satıyor. yahu kardeşim al şöyle adam gibi orta boy ince belli bardak koy çayını sat yani nedir, alt tarafı su ve çay bu…

bugün orta hali bir yerde çay ocağı açarsanız ve günde 200 bardak çay satarsanız (1,5 liradan sattığınız var sayıyorum) 300 lira para kazanırsınız. bu 300 liranın en fazla 50 lirası masraftır. geri kalan olduğu gibi kar. bu para haftada 1750 lira, ayda ise 7000 lira yapar… hadi siz buna 5000 lira dediniz. bence çok güzel bir para..