Yargıtaydan dosya ne zaman gelir ?

yerel mahkemeden bir ceza almışsanız ya da yerel mahkemenizde herhangi bir davanız (hukuk-iş-aile vesaire) neticelenmişse, neticelenen bu davaya şayet itiraz edilmişse söz konusu bu dava yargıtaya gider.

(yargıtay başkanlığı… bilmeyenler için söylüyorum, türkiye’de sadece bir tane vardır ve yeri ankaradır)

şayet yerel mahkemenizde (yerel mahkeme, davanıza bakan ilk mahkemedir) devam eden davanıza her iki taraftan ya da cumhuriyet savcısından bir itiraz gelmez ise 7 gün içinde kesinleşir ve yargıtaya gitmesine gerek kalmaz.

dosyanızın yargıtaya gitmesi yerel mahkeme tarafından verilen kararın hukuka uygun olup olmadığını kontrol etmek içindir. yargıtaya giden bir dosya ortalama 1 ila 3 yıl arasında sonuçlanır. daha da uzun sürebilir daha da kısa sürebilir. ve hiç kimse avukatınız da dahil bu süre hakkında size net bir tarih veremez. size tarih veren yalan söyler.

yargıtaya giden bir dosya onaylandıktan sonra işleme konulabilmesi için yeniden yerel mahkemenize geri gönderilir. dosyanıza bakan yargıtay diyelim ki sizin “ceza davanızı” onayladı ve almış olduğunuz 15 senelik hapis cezası artık kesinleşti. işte bu 15 senelik hapis cezasının kesinleştikten sonra uygulamaya konulabilmesi için yeniden yerel mahkemenize gelmesi gerekir. yerel mahkemenize gelen bu dosya, size ceza veren mahkememin kalemi tarafından hızlıca işleme konulur. kimlik bilgileriniz GBT denilen sisteme girilir ve bütün ülkede 5 saniye içinde “aranır” duruma düşersiniz. istanbul’da yaşıyorsunuz ve trabzon’a gittiniz diyelim… orada bir polis tarafından kimlik bilgileriniz kontrol edildiğinizde “aranıyor” olduğunuz ortaya çıkar, göz altına alınırsınız ve dakikalar içinde en yakın adliyeye götürülür ve oradan da yakalandığınız yerde bulunan cezaevine girersiniz. bütün bunlar bir anda gerçekleşir.

şimdi gelelim soruya !

yargıtaydan dosya ne zaman gelir ?

yargıtaya giden bir dosya şayet onaylanmışsa yerel mahkemenize gelmesi an meselesidir. 1,2 ya da 3 hafta gibi bir zaman içinde yerel mahkemenize gelir. bu sürenin 2 ya da 3 haftadan daha fazla olacağını sanmıyorum. 2, 3 hafta gibi bir zamanda yerel mahkemenize gelen dosya 1 haftada adliyede dolansa en fazla 1 ay sonra davanızdan çıkan sonucun yaptırımlarıyla karşılaşmış olursunuz.

D

DİKKAT: benim burada bahsettiğim mesele sadece beni bağlar, sadece benim görüşümdür ve pek tabi ki hiç bir anlamda kesinlik arz etmez! okumuş olduğunuz yukarıda ki yazının etkisinde kalarak hayatınıza yön vermeyin, herhangi bir kararda almayın ya da bir plan yapmayın !!! kafanızda oluşan soruların cevabını bir avukata danışarak öğrenin.