Bir torba alçı ne kadar yer yapar ? işte cevabı…

alçı sıvayı hiç bir zaman tastik etmemişimdir. ama şu olabilir, tuğla üzerine kara sıva vurulduktan sonra kara sıvanın (kum ve çimento ile yapılan sıvadan söz ediyorum) üzerine alçı sıva vurulabilir. tuğla üzerine direk alçı sıva vurmak bana pek sağlıklı gelmiyor. kara sıvanın, binanın sağlamlığına olumlu yönde pek çok katkısı vardır ve üstelik alçı sıvadan kat be daha sağlamdır. yani ben olsam, tuğla üzerine güzel bir kara sıva kaplatır, kara sıvanın üzerinide alçı sıva ile duvarımı pürüzsüz bir şekile sokardım. tabi ki herkesin fikrine saygımız var 🙂

şimdi gelelim bir torba alçı ne kadar yer yapar soruna cevap aramaya…

1 torba (35 kg) perlitli sıva alçısı ile, tuğla üzerine (1 cm kalınlıkta) 3,5 metrekare (yani toplamda 0.0035 m3) yüzey sıvanabilir.

1 torba (30 kg) saten alçı ile, (1 mm kalınlıkta) 30 metrekare (yani toplamda 0.003 m3) yüzey sıvanabilir.

1 torba (30 kg) BMT kartonpiyer alçısı ile, 170 cm boyunda 8 adet köşe kartonpiyeri dökülür.

10 katlı 40 dairelik bir apartmanın, BMT perlitli sıva alçısı ile sıvanması durumunda, ağırlığı kara sıvaya göre 685 ton daha düşük olacaktır. ayrıca alçı sıvanın işçiliği kara sıvaya göre daha düşük maliyetlidir.

120 m2′ lik bir daire için tuğla üzerine kara sıva ve alçı sıva karşılaştırmaları yaklaşık şu şekildedir:

  • kara sıva için; 18 ton kum, 1.75 ton kireç, 2 ton çimento; toplamda 21.75 ton malzeme (su hariç) kullanılır.
  • alçı sıva için; 125 torba yani yaklaşık 4.38 ton sıva alçısı (su hariç) kullanılır.

şunu belirtmekte fayda var ki, bazı hesaplamalar gözönüne alındığında alçı sıva kara sıvadan %20 daha ucuza malolur. ama yazımızın başındada söylediğimiz gibi kara sıva her zaman daha uzun ömürlü ve daha sağlam bir uygulamadır.

ses izolasyonunda kara sıva mı alçı sıva mı ?

1 cm perlitli alçı sıva ile aynı ısı yalıtımını sağlamak için 3.5 cm kara sıva uygulamak gerekir. alçı sıva, kara sıvaya göre 5 kat daha fazla ses yutma özelliğine sahiptir.

diğer yandan alçı sıva hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar ise şu  şekilde özetlenebilir; alçı diğer sıvalara oranla elastikiyeti daha yüksek olan bir inşaat malzemedir. bu sebeple, alçı sıva üzerinde çatlama ve kırılma gibi riskler daha azdır. ama alçı sıvanın suya yahut neme karşı olan dayanıklılığı kara sıvaya göre çok daha azdır.