Belbim rezilliği – İstanbul kartı doldururken komisyon ödeyeceğiz

nedir bu belbim ? hemen kısaca ve kaba hatlarıyla meseleye gireyim…

efendim bu, istanbulluları ilgilendiren bir olaydır. istanbulluların cebinde bulunan ve her dakka değiştirilen ve yeniden para verilerek aldırılan şu kartlar var ya; hani otobüse, metroya bindiğimiz filan. hah işte o kartlarınızı artık telefonunuza indireceğiniz bir uygulama sayesinden internet üzerinden dolduracak ve kartın içerisinde kalan bakiyeyi göreceksiniz.

uygulama ilk bakışta güzel. ama bu adamların yaptığı her şey gibi paralı. yani bedava değil, bedava olur mu hiç ? bir hizmet aldıysan parasını ödeyeceksin, var mı öyle üç köfte 25 kuruş…

nasıl yani paralı diye soruyorsanız, bende bunu daha yeni öğrendim. şöyle ki;

belbim uygulamasını telefonuma indirdim ve söylenildiği gibi kayıt oldum. kayıt olurken tc kimlik no, telefon numarası, mail adresi gibi bilgilerimizi uygulamaya girdikten sonra aktivasyon için telefonuma gelen şifreyi de bahis konuyu yere girince sisteme üye oldum. hemen cebinde bulunan  istanbul kartın üzerindeki numarayı belbim uygulamasına yazarak kartımdaki kalan bakiyeyi gördüm, sevindirik oldum tabi…

deneme amaçlı 10 lira yüklemeye karar verdim. içimden de bu adamlar bunu boşuna yapmazlar, muhakkak işin içinde küçükte olsa bir rant dönüyordur dedim ve haklı çıktım; aman birde ne göreyim ! tamda kredi kartımla para ödeyecem küt diye bir uyarı, 1 lira komisyon istiyorlar 🙂 işte bunların yaptığı iş bu kadar olur dedim ve küfürler eşliğinde uygulamayı telefonumdan sildim attım.

bana göre bir boka yaramayan uygulama. neden bir boka yaramayan bir uygulama ? dediğim gibi komisyon kestikleri için. neden vereyim komisyonu ? zaten otobüse binerken para veriyorum, kartı doldurmak için neden 1 lira vereyim ki ? 

efendim bu komisyonu banka kesiyormuş da bilmem neymiş de filan da falan da… bana ne ? beni ne ilgilendirir kimin kestiği ? ben cebimden çıkacak paraya bakarım. kim kesiyor, neden kesiyor benim meselem değil bu. geçin bunları kardeşim… devletin bankası yok mu ? gidersin ziraat bankasıyla bir protokol imzalarsın ve bu işten para filan almazsın, nedir yani bu aç gözlülük para para para ? sonuçta her fırsatta halka hizmet ettiğinizi filan sayıklıyorsunuz ya ! 1 lira ? koca devletin 1 liraya ihtiyacı mı var Allah aşkına ? ne kadar ayıp şeyler ya bunlar. bir hizmetinizde bedava olsun dişimi kıracacağım inanın.