Markette “en iyi kokan çamaşır deterjanı” bulma işlemi

marketlere karşı müthiş nefretim var. özellikle her sokakta bulunan, içi çingene pazarını andıran yani her haltın satıldığı kapalı alanlar. ben bunlara market demiyorum. zira market, jeneratör satmaz, çekiç, kürek, pense satmaz…

hep birlikte her şeyin birbirine girdiği, herkesin; herkesin işine, parasına çöktüğü bir zaman dilimini icra ediyoruz. kurumsal firmalar devletinde gücünü de arkasına alarak milletin, esnafın anasını ağlatıyor. neyse işin bu kısmına girip bedavadan sinirlenmeyeceğim. netice-i kelam marketlerden hoşlanmam.

marketlerden neden hoşlanmam bilir misiniz ?

tereyağı diye aldığım bir kiloluk bir maddenin normal margarin çıkması… aldığım yoğurdun leş gibi bir şey olması, hazır köfte diye aldığım şeyden et yerine her haltın çıkması vesaire vesaire… ve daha bir sürü rezillik yani bir çok sebebi var…

efendim konumuz nedir ?

konumuz en iyi kokan çamaşır deterjanı hangisi ?

şimdi internette bununla ilgili yazılıp çizilen şeyler var, birisi diyor ki omo’nun filan deterjanını al harika kokuyor, öbürü persil al, başka birisi başka bir şeyden bahsediyor. buradan da anlaşılacağı gibi “koku” kavramı kişiye göre değişen bir şey… bir diğerinin hoşlandığı kokudan ben hoşlanmayabilirim zira adam otobüse binmiş üzerine koku sıkmış çöp bidonu gibi kokuyor. nasıl bir koku lan bu ? hadi bu mal herif bunu koku diye sıkmış geziyor da bu haltı imal eden adamda hiç mi zevk yok kardeşim ? insan ürettiği şeyi bir alıp denemez mi, ben ne ürettim ne yaptım hesabı ?!.

koku duygusu kişiye göre değişebilen bir duygudur dedik. bu cümleden olarak da kişisinin tavsiye ettiği en güzel kokan çamaşır deterjanı markası benim hoşuma gitmeyebilir. ben bu filan kişinin tavsiye ettiği ürünü denemem lazım ama öyle değil mi ? ee bunun içinde markete gitmem icap eder hani bana tereyağı diye margarin, yoğurt diye ne halt olduğu belli olmayan şeyi avuç dolusu paraya satan “oralara.”

evet marketteyim ve çamaşır deterjanı bulunan reyonun önündeyim… parmağımı deterjan poşetinin bir köşesine takarak küçük bir delik açıyorum ve deterjanın kokusunu böylelikle deneyebiliyorum. ımmm bu güzel kokmuyor ! dur şuna bir bakayım diyorum… hah işte bu tam bana göreymiş ! evet bunu alıyorum.