İmplant arada kanıyor, implant üzerinde sivilcemsi iltihaplanma

boşuna dememişler doktorun sözünü dinle diye ! bizim başımıza ne gelirse kendi kafamıza göre hareket ettiğimiz için geliyor. bize söylenen şeyleri yapsak aslında başımıza kötü bir şeyde gelmez. ama dedim ya kafamıza göre takılmasını seviyoruz.

geçen ay dişçiye gittim. ağzımda eksik bir diş vardı ve bende kaplama yaptırmak istemediğim için bu boşluğa bir implant yaptırayım dedim. implant denilen şey emin olun dünyanın en iyi şeylerinden bir tanesi. o neydi be ! eskiden (ki hala var) bir dişini yok diyelim… hemen sağında solunda buluna sağlam dişleri kesiyorlardı ve kaplama yapıyorlardır. sonuç  ? sonuç, sağlam iki tane diş kesildi yani onlarda heba oldu gitti. hiç sağlam diş kestirilir mi, sağlam dişe zarar verilir mi ya ? akla bak ! aslında bu yöntemi yasaklamaları lazım.

neyse…ilk defa implant yapmıyorum ben. ağzımda bir tanede daha implant var ve o kadar memnunum ki. yani süreci üç aşağı beş yukarı biliyorum. çünkü bazı insanlar süreci bilmedikleri için implant yaptırmaktan çok korkuyor. oysa bu korku boş. bir kere implant yaptırın göreceksiniz o korkularınızın ne kadar boş olduğunu.

1 ay önce..

dişçiye gittim, sallanan dişimi çekti ( çekmeseydi kendi düşecekti zaten ve sallanan dişim iltihaplanmaya başladı) 45 gün sonra gel dedi. ön diş olduğu için hemen çektiği dişin yerine implant çakmadı ki diğer implant aynen bu şekilde olmuştu. diğer implantım arkada bir yerde olduğu için dişçi dişimi çekti ve çeker çekmez hemen implantı içine salladı. ama ön diş olduğu için bana 45 gün beklememi söyledi. sebebi ise ön damak arka damak gibi güçlü değilmiş işte bu sebeple ön damak daha zayıf olduğundan çekilen diş boşluğunun kemikle dolmasını beklemek gerekiyormuş..

45 gün sonra dişçideyim.

hoş geldiniz beş gittiniz faslından sonra diş koltuğuna oturduk… ya Allah Bismillah 🙂

implant çakma işi her diş hekiminin yapacağı bir iş değil. bunun için cerrah olmalısınız. çünkü implant demek mini bir ameliyat demek. diş cerrahı dişimi uyuşturdu ve başladı dişimi delmeye. yanında birde yardımcı, çünkü bu işi tek başına yapabilmesi münkün değil. dişçi ağzımı matkap gibi bir şeyle deliyor, ben hiç bir şey hisetmiyorum. adam çenemi koparsa, yerinde sökse haberim olmayacak. içimden de diyorum ki, ulan bu morfin nasıl bir şey ya… ne biçim uyuşturuyor böyle ! adam çenemi sökse haberim olmayacak.

15 ya da 20 dakikalık bir ameliyat neticesinde işlem tamam. diş cerrahı çene kemiğime implantı yerleştirdi ve güzelce dikti. işte hepsi bu kadar ! yerimden kalktım, üzerimi yiğindim ve dişçiden çıktım. çıkarken doktor birde reçete verdi bana ve bir kaç saat dişime buz dayamamı söyledi, şişmesini önlemek için… eve geldim ve söylediği gibi implant yapılan yere buz dayadım. reçetedeki ilaçları ise almadım. (antibiyotik kullanmadısı sevmediğim için) işte yaptığım en büyük hatada bu oldu. nasılsa iyileşir diye ilaçları almaya ve içmeye gerek duymadım. reçetedeki ilaçlar ise, antibiyotik, ağız gargarası birde ağrı kesici toplam 3 ilaç. daha önce yaptırdığım implant sürecinde bu ilaçları eksiksiz kullandım ve hiç bir sorun yaşamadım, ya şimdi ?

aradan 1 hatfa geçti implant bölgesinde bir ağrı oluşmaya başladı ama bu ağrı öyle şiddetli bir ağrı değil ve genelde geceleri meydana çıkıyor. normalinde implantdan 2 gün sonra ağrıdan eser kalmaz. biraz bekleyeyim düzelir diyorum kendi kendime. ağrının düzeldiği filan yok… 10 gün geçti gene aynı. bu aradan bir hafta sonra dikişler kendi kendine söküldüğü için dişçiyede gitmedim. belki dişçiye gitsem adamcağız bana müdahele edecek. implant bölgesindeki ağrı giderek artmaya başladı ve işin pis tarafı implant yerinden kan gelmeye başladı. implant üzerinde sivilcemsi bir doku oluştu, sanki sivilce gibi. bir anda korkmaya başladım ! işte şimdi şaka kakaya dönmüştü. derhal dişçiye gittim. dişçinin ilk sorduğu ilaçlarını kullanmadın mı dedi. kullanmadım dedim. iyi halt ettin dedi. hakikaten halt etmiştim. dişçi bana eğer ciddi bir iltihaplanma söz konusu ise implant yerine tutmayabilir dedi. ne yani, yerinden mi sökecez implantı ?

dişim, bana verilen ilaçları; özellikle antibiyotik ve ağız gargarasını kullanmadım için iltihap kapmıştı. ödüm kopmaya başladı… düşünsenize, benim salaklığım yüzünden yerine çakılan implant tekrar sökülecek ve sökülen yerin (boşluğun) yeniden kemik kaplanması için 45,50 gün beklenecek ve sonrasında yeniden implant çakılacak ve implant çakıldıktan sonra gene 45,50 beklenecek, üf anam üf.

dav

derhal eczaneye gittim ve reçetede bulunan ilaçları hemen aldım ve düzenli bir şekilde kullanmaya başladım. ilk günden ağrım gitmişti. ya bu kadar salaklık olmaz ! bile bile kendimi soktuğum şu duruma bak. şimdi tek korkum implantın yerine kaynayıp kaynamadığı. şu an hiç bir ağrım yok ve ilaçları; özellikle antibiyotik ve ağız gargarasını düzenli kullanıyorum. eğer implant yerine kaynadıysa ne iyi yok yerine kaynamadıysa hapı yuttum ben.

çok ama çok önemli bir uyarı: implant yaptırdıktan sonra kesinlikle ama kesinlikle doktorun verdiği ilaçları kullanın. bakın, bazı dişçiler tembel ve sorumsuz davrandıklarından reçete filan yazmıyor. şayet dişçiniz size implant sonrasında reçete yazmamışsa hemen ona bir reçete yazdırın. çünkü ağzınızda mini bir ameliyat gerçekleşti ve enfeksiyon kapma riskiniz neredeyse yüzde yüz. implantın ise en büyük düşmanı enfeksiyon yani iltihaplmadır. işte antibiyotik bu riski tamamen ortadan kaldıracaktır.