İslami otellerin neresi islami ben anlamadım ?

başta antalya olmak üzre yurdun değişik yerlerinde bulunan bir çok otelin ismini başında islami yazıyor. islami olduğu söylenip de kiralanan bunca otelin islami kurallara ne kadar riayet ettiği tartışma konusu.

islami olduğu söylenen ve kiralanan oteller… gittiğim, kaldığım ve gördüğüm kadarıyla islami usul ve kurallara göre hareket etmiyor. orta yerde dolaşan yarı çıplak insanların varlığı, islami hassasiyete sahip insanları rahatsız ediyor. bangır bangır çalınan tuhaf müzikler, islami otellerde niçin insanlara dinletilir ben anlamıyorum. diskotekte gibi dans eden, kendinden geçen insanlar 🙂

şimdi burada antalya’nın alanya ilçesinde bulunan islami (!) bir otelin ismini veririm ve hatta resimlerini de paylaşım ama reklamını yapmaktan, sahiplerini zor duruma sokmaktan imtina ediyorum. belki otelin sahipleri otelin içinde dönen rezaletlerden gerçekten habersizdir diye otel isim vermek istemiyorum.

ben, ilgili otelin sahiplerine ulaşılması gereken kanallardan ulaşıp şikayetimi bizzat kendilerine bildirdim. onlara, islami isimler kullanarak müşteri çektiklerini ama otelin içerisinde yaşanan bazı durumların “islamilikle” ilgisinin olmadığını ve hatta islama göre ters şeyler olduğunu, bu tip durumlara müdahale edilmesi gerektiğini bildirdim.

otelde çalıştırdığınız bir personelin yediği bir halt, adamın milyarlarca liralık otelinin kalitesinin bir anda düşmesine neden olur. siz istediğiniz gibi oteli süsleyin püsleyin, avuç dolusu paralar harcayın ama bir personelin uygunsuz hal ve hareketleri sizin emeklerinizin bir anda heba olmasına neden olur.

türkiye’de islami usullere göre otelcilik yapan işletmeler yok mudur ? tabi ki vardır. ama fiyatları öyle pahalıdır ki anlatamam. diğer 5 yıldızlı otellerle “kapışır” bu oteller. peki neyi fazladır islami otellerin diğer lüks otellerden ? hiç bir şeyi fazla değildir, hatta daha konforsuz ve daha eskidir. ama islami kelimesi onlara haybeden para kazandırıyor. bunun nedeni, islami oteller diğer oteller gibi yaygın değil, sayıları diğer oteller kadar fazla değil.

henüz ülkemizde “islami otel” kavramı tam olarak yerine oturduğunu sanmıyorum. iş adamları islami otel açmak yerine diğer otellere talep gösteriyor ve haliyle islami otellerin sayısı az olduğundan ve türkiye’de yaşayan bir sürü muhafazakar islamcı kesimin taleplerini karşılayamıyor sonuç da fiyatları 2 hatta 3 katına çıkartıyor.

türkiye’de islami otel gerçek bir ihtiyaç. aslında “islami otel”  terimi de yanlış bir kelime. islami tatil köyleri bence daha uygun. villa tarzı tek katlı, geniş bir araziye yayılmış müstakil evler olmalı.