İslami otellerin neresi islami ben anlamadım ?başta antalya olmak üzre yurdun değişik yerlerinde bulunan bir çok otelin ismini başında islami yazıyor. islami olduğu söylenip de kiralanan bunca otelin islami kurallara ne kadar riayet ettiği tartışma konusu.

islami olduğu söylenen ve kiralanan oteller, gittiğim, kaldığım ve gördüğüm kadarıyla islami usul ve kurallara göre hareket etmiyor. orta yerde dolaşan yarı çıplak insanların varlığı, islami hassasiyete sahip insanları rahatsız ediyor. bangır bangır çalınan tuhaf müzikler, islami otellerde niçin insanlara dinletilir ben anlamıyorum. normal dikotek gibi dans eden kendinden geçen insanlar… ben bu insanların varlığından rahatsız olmuyorum ama yaşadığım yerde (otelde) bunlarla aynı yerde kalmak da istemiyorum.

şimdi burada antalya’nın alanya ilçesinde bulunan islami (!) bir otelin ismini veririm ve hatta resimlerini de paylaşım ama reklamını yapmaktan, sahiplerini zor duruma sokmaktan imtina ediyorum. belki otelin sahipleri otelin içinde dönen rezaletlerden gerçekten habersiz yaşıyor diye isim vermek istemiyorum. ben, ilgili otelin sahiplerine ulaşılması gereken kanallardan ulaşıp şikayetimi bizzat kendilerine bildirdim. onlara, islami ismini kullanarak müşteri çektiklerini ama otelin içerisinde yaşanan bazı durumların islamilikle hiç ilgisinin olmadığını ve hatta islama göre ters şeyler olduğunu ve acilen bu tip durumlara müdahale edilmesi gerektiğini bildirdim.

otelede çalıştırdığınız bir personelin yediği halt, adamın milyarlarca liralık otelinin kalitesinin bir anda düşmesine neden olur. siz istediğiniz gibi oteli süsleyin püsleyin, avuç dolusu paralar harcayın ama bir personelin uygunsuz hal ve hareketleri sizin emeklerinizin bir anda heba olmasına ve üstelik rezil kepaze edilmenize neden olur. ve iş bu noktalara ulaştıktan sonra otel sahibi olarak derdinizi gidip de kimseye anlatamazsınız. yani bu otelcilik işi gerçekten çok zor bir iştir aslında.

türkiye’de islami usullere göre otelcilik yapan işletmeler yok mudur ? tabi ki vardır. ama fiyatları öyle pahalıdır ki anlatamam. diğer 5 yıldızlı otellerle kapışır bu oteller. peki neyi fazladır islami otellerin diğer lüks otellerden ? hiç bir şeyi fazla değildir, hatta daha konforsuz ve daha eskidir. ama islami kelimesi onlara haybeden para kazandırıyor. bunun nedeni, islami oteller diğer oteller gibi yaygın değil, sayıları diğer oteller kadar fazla değil.

henüz ülkemizde islami otel kavramı tam olarak yerine oturmuş değil. iş adamları islami otel açmak yerine diğer otellere talep gösteriyorlar ve haliyle islami otellerin sayısı az olduğundan ve türkiye’de yaşayan bir sürü muhafazakar islamcı kesimin taleplerini karşılayamadıklarından fiyatları 2 hatta 3 katına çıkartıyorlar.

türkiye’de islami otel gerçek bir ihtiyaçtır. aslında islami otelcilikte yanlış. islami tatil köyleri bence daha iyi ve bizim toplumla daha yakından ilişkili. villa tarzı tek katlı; geniş bir araziye yayılmış müstakil evler olmalı… insan ailesiyle ne yaşadığını, ne konuştuğunu gizlemeli. diğer oteller böyle değil, herşey ortada, herşey meydanda…ne konuşulursa yan tarafta ya da üst katınızda yaşayan diğer bir aile sizi dinliyor. dinlemese bile size öyle geliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir