Doğalgaz sayacı çalındı ne yapmam lazım

Gün geçmiyor ki hırsızlık vakıalarına yenisi eklenmesin. hırsızlar işi öyle ayağa düşürdü ki anlatamam. su saatlerinin çalınması, doğalgaz saatlerinin çalınması, yer logarlarının sökülmesi… yani akla hayale sığmayacak işler.

bir insan binanın içine girip dogalgaz saatini neden söker ?

şerefesiz olduğu için söker.

özellikle büyük kentlerde doğalgaz sayaçları daha fazla çalınıyor. bunu nereden biliyorsun diye soranlara gazete ve haberlerden okuduklarımı yazıyorum diyebilirim. özellikle büyük şehirlerde; istanbul,izmir,ankara gibi mega kentlerde bu tipten hırsızlık vakıaları daha fazla oluyor, bunun nedeni ise kontrolsüz bir kalabalığın var oluşu. bu kalabalık her geçen gün bir önceki günden dahada beter katlanarak artmakta. ne yapacağız, nasıl yaşayacağız bilmiyorum.

doğalgaz sayacı çalınırsa ne yapmak lazım ?

sabah uyandınız, evin için soğuk, aaa kombi çalışmıyor. kombi neden çalışmaz ki ? kombinin sağıyla soluyla oynuyorsunuz ama kombi çalışmıyor. birde baktınız kombiye gaz gelmiyor. hemen dairenin kapısını açıp kombinin vanasına bakmak için dışarı çıktığımızda o da nesi ? kombinin saati  yani kombi sayacı yerinde yok. nereye gider lan bu sayaç ? evet doğalgaz sayacınız çalınmış, geçmiş olsun.

doğalgaz sayacının yerinde olmadığını gördüğümüz anda ilk iş olarak güvenlik tedbirlerini uyguluyoruz. binanın ana  girişinde bulunan ana vanayı rezilliğinin akıbetini bilmediğimiz için derhal kapatıyoruz. sonra bütün dairelerin sayaçları yerinde mi kontrol ediyoruz. güvenlik tedbirini aldıktan hemen sonra semtimizde bulunan karakola fgidip tutanak tutturuyoruz. ve ardından süratle bağlı bulunduğunuz şehirdeki acil doğalgaz yetkili birimlerini arıyoruz (istanbul için bu numara 187)

doğalgaz sayacımı çaldılar ceza yer miyim ?

karakola giderek tutanak tutturduysanız ve anında acil doğalgaz yetkili birimlerini aradıysanız ceza alacağınız sanmıyorum. belki yeni takacakları saatin parasını sizden tahsil edebilirler. çalınan saatin kaç metreküp doğalgaz harcadığını ise bir kaç ay önceki faturalarınıza bakıp ortalama bir fiyat çıkartacaklardır. yani aylık 400 lira harcayan bir kişiye tutupda 1000 lira fatura çıkartamazlar.

2 yorum

  1. İğdaş affetmez faturaya yapıştır cezayı. Nereden biliyorsun diye soran varsa tahmini konuşuyorum derim. Öylw alıştıkki harcanmaya

Yorumlar kapatıldı.