Dükkanı eve çevirebilir miyim ?

diyelim ki bir dükkanınız var, ekonomik sebeplerden bu dükkanı kapattınız ve yerine bir daire yapmayı ve burayı kiraya vermeyi düşünüyorsunuz ? dükkanı normal bir eve çevirmek için yapmanız gereken bir sürü işlem var. 

bunları özetle ve kaba anlatacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

evvela binadan bulunan bütün kat sahiplerinden izin almanız gerekir. binanızda bulunan bir tane kat sahibi sizin dükkanınızı eve çevirmenize karşı çıkarsa bu işi yapamazsınız, kimse size yasal olarak izin vermez. binanızda ki herkesi ikna ettikten sonra bağlı bulunduğunuz il-ilçede ki tapu dairesine gideceksiniz ve tapuda “cins” değişikliği yapacaksınız. tapudaki söz konusu değişikliği yapabilmeniz için size bazı evraklar gerekecek işte o evraklar:

Cins değişikliği yapılacak gayrimenkulün olduğu tapu senedi
Gayrimenkule sahip kişinin ya da onu temsil edenin resimli nüfus cüzdanı fotokopisi
Gayrimenkul üzerinde yapılacak değişikliğe bir engel olmadığına dair Belediye ya da Valilik’ten alınan yazılı bir belge
Gayrimenkule sahip olan kişinin ya da onu temsil edenlerin son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafı

tapudaki işinizi hallettikten sonra iş bitti mi ? tabi ki bitmedi… bu seferde belediyenin kapısını çalmanız gerekiyor. belediyeden ruhsat almadan dükkanınızı daireye çeviremezsiniz. kazara belediye zabıtaları sizi dükkanın içinde sağı solu kırıp dökerken iş üzerinde yakalarsa ceza yersiniz ve üstelik dükkanı daireye çeviremezsiniz.

belediyeden ruhsat alma işlemi belediyesine göre değişmektedir. bazı belediyeler size sorun çıkartmazken bazı belediye ekipleri sorun çıkartabilirler.

belediyede işlerinizi hallettikten sonra dükkanda bulunan saatlerin tümünü değiştirmeniz gerekir. çünkü dükkana bağlı olan su ve elektrik sayaçları “ticarethane” diye geçer ve mesken suyu ve elektriği (atıyorum) 1 liraysa devlet ticarethanelerden 3 lira alır.

eğer binanız eski ise yeniden elektrik aboneliği alacaksanız eski saatlerinizi binanın girişine yerleştirmeniz gerekecektir. şayet eski dükkanınızda elektrik sayacınız dükkanınızın içindeyse yeni bir elektrik aboneliği alamaz, eski “ticarethane” elektriğini mesken elektriğine çeviremezsiniz. saati söküp binanın ana girişe, binadaki diğer saatlerin yanına bir yere yerleştirmeniz gerekir.

bütün işlemler tamamlandıktan sonra kırmaya dökmeye başlayabilirsiniz. dükkanı eve çevirmek zor ve zahmetli aynı zamanda masraflı bir iştir.dükkanlar genelde boş ve odasız yerlerdir. burayı eve çevirmek için duvarlar örülecek, kapılar takılacak, mutfak, banyo, ısıtma tesisatı, yerler, tavanlar, elektrik tesisatı derken en az 60-70 bin liranız gidecektir. bu rakam en iyimser rakamdır.