Eski mobilyalar nereye verilir ?

evinizde kullanmadığınız ihtiyaç fazlası mobilyalarınız varsa bu mobilyalardan kurtulmayı istemek her ev sahibinin hakkıdır. hele hele dar mekanlarda yaşayan insanlar için evde bulunan ihtiyaç fazlası mobilyalar tam anlamıyla baş belasıdır. yürürken, bir iş yaparken ayağınıza, elinize, kafanıza çarparlar.

bazı insanlar eşya biriktirmeyi sever. sağdan soldan buldukları eşyaları getirip evinin bir köşesine istifler ve daha bu eşyaların kapladığı yer inanılmaz boyutlara ulaşınca bir çare aranmaya başlar.

eski mobilyalar nereye verilir ?

eski mobilyalardan kurtulmak üç türlü eylemle gerçekleşir:

  1. para eden eski mobilyaları satarak para kazanmak
  2. yardım amaçlı eşya vermek
  3. çöpe atmak

1.AŞAMA: şayet eşyalarınızı 1.aşamada olduğu gibi satıp para kazanmak istiyorsanız internetin karşına geçecek ve ikinci el eşya alım satımı yapan firmaları arayacaksınız. eski eşya alan dükkanlara ulaştığınızda bu dükkanların telefon numarasını whatsapp kaydedeceksiniz. daha sonra satmak istediğiniz mobilyalarınızın ya da başka türlü ev eşyalarınızı (beyaz eşya antika filan) hepsinin güzelce resimlerini çekeceksiniz. çekmiş olduğunuz resimleri sırasıyla eski eşya alan dükkanların telefonlarına whatsapp üzerinden yollayacak ve bir teklifi isteyeceksiniz. size en yüksek fiyat teklifinin sunan firmaya mobilyalarınızı satacaksınız.

2.AŞAMA: evinizde bulunan eşyalarınızı yardım amaçlı birilerine verebilirsiniz. ilk önce semtinizde bulunan ihtiyaç sahibi aileleri araştırmalısınız. konuya komşuya, çevreye sorun, soruşturun… kimlerin ev eşyasına ihtiyacı olduğunu öğrenin. baktınız ki yok o zaman hayır kurumlarına eşyalarınızı bağış yapın. ilçenizde ki belediyeler olabilir, mahallenizdeki muhtarlıklar olabilir. bunları sırasıyla araştırınız.

ancak şunu söylemekte fayda var; bir çok hayır kurumu evlerden eşya almıyor. illa eşyaları ayaklarına kadar getireceksiniz. hal böyle olunca insanlar elindeki eşyaları hayır kurumuna isteseler de veremiyorlar, bağış yapamıyorlar. siz genede eşyalarınızı bağışlamadan evvel ilgili kurumları etraflıca araştırın, resmi web sitelerinden iletişime geçin.

3.AŞAMA: kullanmadığınız eşyalarınızı çöpe atacaksınız. bunun içinde ekstra bir para harcamanız gerekebilir. şayet kurtulmak istediğiniz mobilyalarınız büyük ise size nakliye kamyonu ve eşyaları evden indirmek için hamal gerekebilir.