Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? kemik erimesi belirtileri nelerdir ?

kemik erimesi (Osteoporoz) nedir ? kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır ? bu ve buna benzer sorularla ilgili olarak internet dünyasında yapmış olduğumuz araştırmaları sizlerle paylaşıyoruz.

paylaştığımız bilgiler değişik internet sitelerinden alınmış uzman görüşlerini kapsar. fakat paylaştığımız bilgiler her ne olursa olsun kesin doğruluk içermeyebilir. her hastalık ve her teşhis kişiden kişiye değişir ! bir başkasında uygulanan yöntem, başka birinde aynı sonucu vermeyebilir. her zaman en iyi bilgi ve teşhis, bir uzman tarafından muayene edilip, tetkikler yapıldıktan sonra ortaya çıkan bilgidir.

Peki kemik erimesi ( Osteoporoz) nedir?

kısaca, kırıkların uzun süre iyileşememesi veya kemiklerin hemen kırılması gibi durumlarla kendini belli eden kemik erimesi bilimde osteoporoz denilir.

Peki kemik erimesi ( Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

sinsice ilerleyen kemik erimesi hastalığı, osteopeni yani düşük kemik yoğunluğu ile başlar. halk arasında genellikle bu iki rahatsızlık karıştırılır. fakat osteopeni osteoporozun başlangıcıdır. osteopeni tedavi edilir ancak kemik erimesi tedavisi zor bir hastalıktır. jemik erimesinde kişi aynı anda birden fazla kemik kaybeder. İleri yaş hastalıklarından biri olan kemik erimesi nadiren olsa genç yaşlarda da görülür. Erkeklere oranla kadınların daha fazla yaşama olasılığı vardır. Hasatlık ortaya çıktığından itibaren kemiklerdeki dokularda kayıplar yaşanır. herhangi bir harekette yada travma da kemiğin geri dönüşü olmayan hasar almasına neden olur. Genellikle diz ve dirseklerde başlar. Kemik erimesinin yaşanmasındaki en büyük nedenler kalsiyum ve kollajen azalmasıdır. Bu maddeler kemik oluşumunun temelidir. Çocukluktan 20’li yaşlara kadar hızla gelişir. 40 yaşından itibaren kemik yapısında bazı değişimler meydana gelir. Kemiklerin erimesindeki en büyük etken ise toksin ve asit oranlarında ise artış olmasıdır. Kişinin sağlıksız beslenmesi ve hareketsiz yaşamı da bunu tetikler.

kemik erimesi neden olur

KEMİK ERİMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

– Genetiksel faktörlerden ötürü

– Kortizonlu ilaçları uzun süre tüketme

– Kadınların 45 yaşından sonra yaşadıkları menopoz dönemi

– Hormon üretiminin yetersiz olması

– Romatizmal hastalıklara neden olan vücuttaki fazla asit miktarı

– Kronik hastalığı olan kişilerin bağışıklığının bakteri ve virüslere karşı zayıflaması

– Sağlıksı beslenme

– D ve C vitaminlerinde eksiklik

– Aşırı derece de nikotin ya da kafein tüketimi

– Kemiklerin çok sık hasar alması gibi durumlar kemik erimesine zemin hazırlar.

kemik erimesi belirtileri nelerdir

KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kesin bir belirtisi yoktur.Ancak kemiklerde artan ağrılar, yürüme hareket etme gibi aktivitelerde zorluk çekme. Hasar alan kemiklerin hızla iyileşmemesi, duruş bozukluğun da artış. Özellikle diz, dirsek ve kalça kemiklerindeki ağrılar yaşam kalitesini düşürür. Kemik erimesi belirti vermediğinden uzmanlar yukarıdaki nedenlerden ötürü kişilerin kemik yoğunluklarını ölçtürmelerini tavsiye eder.

kemik erimesi tedavisi var mıdır

KEMİK ERİMESİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kemik erimesinin tedavisi ileri boyutta olduğundan zordur. Bu yüzden uzmanlar kemik yerine platin gibi aletler, cerrahi operasyonla yerleştirir. Ancak başlarda fark edildiğinde kemiklerin yapısını güçlendirici ilaç tedavisi uygulanır. Bu noktada en etkilisi ise kemik suyudur. Özellikle ilikle yapılan kemik suyu yoğunluğu artırır. Ayrıca hastanın kalsiyum ve D vitamini alması için özel yemek menüleri hazırlanır. Ayrıca fizik tedavisiyle beraber kemiklerin yapısı güçlendirilir.