Çelik kapılarımız ne kadar sağlam ?

çelik kapı diye piyasada satılan kapıların tahta kapı olduğunu biliyor musunuz ? dikkatli bakın anlarsınız. çelik kapı diye satılan bu kapılar, desenli mdf’den imal edilmiş ve ortası bildiğiniz köpükle doldurulmuş kapılardır. satılmakta olan bu kapıların içini açsanız, şöyle bir baksanız inanın bana evinizden söker atarsınız. bir tekmede açılacak olan bu kapılar tamamen şişirme kapılardır. şöyle sağlam, böyle sağlam, çelik ile güçlendirilmiş, kasası şöyle, kilidi şöyle filan. bunların tamamı yalandır. ha sağlam kapılar yok mu ? var tabi ki. ama sağlam karakterde olan kapıların fiyatları çok yüksektir. ben bu bu yazımda daha çok orta direğin kullandığı ve “çelik” diye evlerine takdırdığı “işe yaramaz” kapılardan söz edeceğim.

meseleye başlamadan evvel aşağıda bulunan şu videoya bir göz atıp sonra okumaya devam edeniz. ve bakınız; 10 yaşında ki bir çocuk, sizin dairenize taktırdığınız “çelik” zannettiğiniz bu kapıları nasıl peynir gibi doğrayarak dalgasını geçiyor

işte gördünüz değil mi ?. yukarıda bulunan videodaki kapı,  incecik saç kullanılarak imal edilmiş bir kapıdır. birde kenarları 10 cm saç olan ama ortası komple ahşap desenli mdf’den imal edilmiş kapılar var; bunlar daha da beter. işte bu adi kapılardan kullanan o kadar fazla insan vardır ki anlatamam. ben istanbul’da işim icabı hangi binaya girsem, hemen her dairede bu dandik kapıdan görüyorum. oysa daire kapısı demek güvenliğin en önemli aşamasını oluşturur. daire kapısı 5 para etmez bir insanın evi, potansiyel olarak tehditlere, tehlikelere açıktır.

dairenin kapısı, evdeki beyaz eşyadan, televizyondan, buzdolabından, cep telefonundan, bilgisayardan daha önemlidir. bir cep telefonuna avuç dolusu para vererek onu satan alan vatandaşın evindeki bulunan kapı, 5 para etmez 300,500 liralık kapıdır. bu vatandaşın evinde bulunan herkes, çoluk çocuk açık ve net olarak söylemekte fayda var ki, ciddi bir tehdit altındadır.hele hele izbe bir yerde yaşıyorsa durum daha da vahimdir.

sağlam bir kapı nasıl olmalıdır ?

dairenize takacağınız kapıyı hayatınızda bir kere satın alacaksınız. hayatınızda bir kere satın alacağınız bu kapı, sizin canınızı, malınızı koruyacak bir “eşyadır.” bu bakımdan bu eşyanın ciddi oranda kaliteli olması gerekmektedir. iyi ve sağlam bir kapı, mukavemetlere dayanıklı olan kapıdır.

kapıdaki kilit sistemi o kadar önemli bir ayrıntı değildir. buraya dikkat;  kapının kilit sistemine takılıp kalmayın. türkiye’de bulunan hırsızlar salak ve ahmak tipler oldukları için kapı kilidini açmayı hem beceremezler hemde bununla uğraşmak istemezler. türkiye’de bulunan hırsızlar kapıyı genelde bir levye yardımıyla kastırarak ya da kapının iki kasasının ortasına kriko gibi bir alet yerleştirirler açarlar. bu krikoyu elleriyle çevirerek kapının kasasını yavaş yavaş 5,10 cm iç tarafa kaydırırlar. kapının kilidi, menteşesi yani her şeyi kasaya bağlıdır. kasası yerinden oynadığı anda kapı otomatikman boşa çıkar ve derhal açılır. aslında bende bir hırsız olsam bu yöntemi kullanırdım. kilitle uğraşmak zor iş. oysa kapıyı bir kriko yardımıyla açmak çok daha basittir.

kapının kasası, kapıdan daha sağlam olmalı

aşağıdaki resimde çelik diye adlandıran dandik kapının kasasını görmektesiniz. kriko tam bu kasanın ortasına konulduğunda; şayet duvarla kasanın arasına sıvı beton dökülmemişse bu kasa krikonun çalışmasıyla yamulacak ve içeriye doğru geçecektir. tam o anda kasaya bağlı kapı kilidi de boşa çıkacağından kapı çok basit bir şekilde açılmış olacaktır;

işte bunu önlemek için kapı kasası yerine monte edildikten sonra küçük bir boşluktan ince kum ile hazırlanmış oldukça sıvı halde beton dökülerek bu kasanın içi komple betonla doldurulmalıdır. bu o kadar önemli bir ayrıntıdır ki, eğer sizin kapınız dünyanın en iyi kapısı da olsa, kasanın içini  betonla doldurmadığınız zaman o kapı bir kriko yardımıyla 10 saniyede açılır. işte bu yüzden dairenize kapı takmak için gelen elemanların, kapı kasasının içine beton döküp dökmediğini kontrol etmelisiniz. şayet kasanın içine beton dökmeyeceklerse kapı taktırma işinden vazgeçin ve işi başka birisine verin. gerekirse biraz fazla para verin ama mutlaka ve mutlaka kasaların içini komple betonla doldurtun.

kasanın içini hiç bir boşluk kalmayacak şekilde betonla doldurduğunuz anda artık o kasanın kriko yardımıyla yamulması imkansızdır. hiç bir kuvvet o kasayı yamultamaz artık.

ben olsam kendi kapımı bir demirciye yaptırırım, hazır kapı almam.

ben olsam ya para biriktirir iyi ve güçlü bir kapı satın alırım ya da her sokakta bulunan demir doğrama ustasına giderek bana sağlam bir kapı yapmasını söylerim. demir doğrama ustasının yapacağı kapı, sizin satın alacağınız en pahalı kapıdan daha sağlam olacaktır buna emin olabilirsiniz. ama kapınız biraz kaba görünebilir. şayet demir doğrama ustası sanatkar bir ustaysa çok güzel bir kapı imal edebilir. artık piyasa eskisi gibi değil; yüzlerce çeşit baskılı sac modeli bulunmaktadır. birbirinden güzel bu dekoratif sac modelleri  ile neler yapılır neler.

hazır kapılar sanıldığı gibi sağlam mı ?

bugün piyasada bulunan marka kapılar; kale, sur filan…bunların sac kalınlığı 1,5 mm geçmez. siz demir doğrama ustasına gittiğinizde, ön plakanın 4 mm olmasını isteyeceksiniz. hemen hemen 2,5 katı sağlamlıkta…yani kapının ön tarafı 4 mm sactan imal edilmiş olacak. kapının arka kısmı yani eve bakan bölüm 3 mm olabilir. düşünsenize 7 mm bir sac kapı ve bu kapının kasasının kalın dikdörtgen profilden imal edildiğini. birde kasanın monte edildiği duvar sağlamsa oh diyorum.

işte size ham 4 mm kalınlığında demir saç resimleri :

işte bu saçlar kullanılarak yapılacak kapı. iyi bir usta bu saclardan çok güzel bir daire kapısı yapabilir. iş bittikten sonra bu kapıya 2 adette kilit taktığınızda artık top atsalar bu kapıya zarar veremezler.

bugün piyasada artık birbirinden güzel baskılı sac modelleri vardır. önemli olan hiç acele etmeden piyasayı gezmek, nerede ne var diye bakınmak. inanın piyasada o kadar güzel demir sac modelleri var ki  bu modelleri görünce hayran kalacaksınız.

demircinin yaptığı toplam 7 mm kalınlığındaki kapıya birde bu kilitlerden taktırdığınızda kafanızın rahat olmaması için hiç bir sebep kalmaz. aşağıda resimlerini görmüş olduğunuz kale kilitleri piyasanın en bilinen ve eniyi sayılabilecek kilit markalarındadır. ülkemizde işini iyi ve kaliteli yapan belli başlı firmalardan bir tanedir kale.

kapının sac kalınlığı kesinlikle ön tarafta 4 mm olacak şekilde olmalıdır dedik. arka taraf ön taraf kadar önemli olmadığı için arka yüzün sac kalınlığı 2 mm olabilir. ama ben işimi sağlam yapmasını severim 3,5 kuruş benim için önemli değil önemli olan sağlamlık ve kafamın rahat olması diyorsanız o zaman dediğim gibi ön taraf 4 mm arka taraf 3 mm olacak şekilde yaptırınız

1 yorum

  1. Hakikaten yazılanlara önem vermek gerekiyor hele şu videodaki çocuk yaşta sayılacak birinin elinde konserve açacağı ile kapısı hiç zorlanmadan açması tam rezalet. bizde evinimizde kapı var sanıyoruz. İstanbu gibi bir yerde en fazla dikkat edilmesi gereken yerlerin başında daire kapısı güvenliğpi gelmektedir teşekkürler bilgilendirme için.

Yorumlar kapatıldı.