Yargıtay dosya inceleme aşamaları nelerdir ?

bir çok insan yargıtayda ki bir dosyanın inceleme aşamalarını merak eder… kişinin yargıtayda bulunan dosyasıyla ilgili aklına bir sürü soru takılır; işte bu sorulardan bazaları;

yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer 2020, yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer 2020 ,yargıtay dosya inceleme ne kadar sürer 2018, yargıtay dosya sonuçlanma süresi, yargıtayda dosya arşivde ne demek 2020, yargıtay ön inceleme süresi kaç gündür 2020, yargıtay’da onanan dosya kaç günde gelir, yargıtayda dosya inceleme süresi 2019

Yargıtay dosya inceleme aşamaları

bilindiği gibi yargıtay başkanlığı ankara ilimizde bulunmaktadır. yerel mahkemenin verdiği bir karara şayet itiraz edilmişse bu karar yargıtay başkanlığına yeniden görüşülmek üzre gider. eğer taraflardan herhangi biri 7 günlük yasal süre içerisinde karara itiraz etmemişse söz konusu karar yargıtaya gitmeden kesinleşir.

bir dosyanın yargıtaya gitmesi için taraflardan birinin yerel mahkemenin kararına itiraz etmesi gerekiyor.

peki yargıtay başkanlığına giden bir dosya ne gibi safhalardan geçiyor ?

aşağıda yargıtay’da bulunan bir dosyaların bulunduğu aşamaların açıklamaları anlatılmıştır.

KAYIT AŞAMASINDA: Dosyanın ilgili Yargıtay dairesinde kayıt aşamasında olduğunu göstermektedir.

Ön İncelemede: Dosyanın ön inceleme aşamasında olduğunu göstermektedir (duruşmalı dosyalarda duruşma bilgilerinin kayıt, davetiye çıkarılması; ceza dosyalarında tebliğname tebliğ vb. işlemler bu aşamada yerine getirilmektedir).

ARŞİVDE: Dosyanın incelenmek üzere tetkik hâkimine gönderilmeyi beklediği aşamayı göstermektedir.

İNCELEMEDE: Genel olarak dosyanın tetkik hâkim tarafından incelenmesi, müzakere, karar sonucunun verilmesi, karar bilgilerinin ve ilamının dosyaya kaydedilmesi veya posta biriminde dosyanın kapatılmayı beklemesi aşamalarından birinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca daire tarafından verilen “Görevsizlik” veya Hukuk İşbölümü İnceleme Kurulu tarafından verilen “Tetkiksiz Gönderme Kararı” ile başka Yargıtay dairesine dosyanın gönderilmesinde olduğu gibi ilgili başka Yargıtay dairesine gönderilmek üzere karar verilen ve kapatılan dosyalar da incelemede olarak gösterilmektedir.

YARGITAY CBS GÖNDERİLDİ*: Hukuk dairesinden kapatılan dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı birimine gönderildiğini göstermektedir.

POSTALANDI: Hukuk dairelerinde dosyanın kapatılıp, yerel mahkemesine gönderildiğini göstermektedir.

DAİREDEN BÖLÜME TESLİM LİSTESİNDE (HUKUK): Mevzuat veya uygulama gereği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hukuk dairesine gönderilen dosyanın hukuk dairesinde kapatıldığını göstermektedir.

YARGITAY CBS GÖNDERİLDİ: Ceza dairelerinde bulunan dosyaların kapatılması veya kapatılıp ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bölümüne gönderilmesi aşamalarından birinde olduğunu göstermektedir. Mevzuat veya uygulama gereği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi gereken hukuk dosyaları yönünden de dairelerinde kapanarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ilgili bölümüne gelen dosyalar da aynı şekilde gösterilmektedir.

*CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI