İkinci el buzdolabı alırken nelere dikkat edilmeli ?

ikinci el malı severim. bazı ikinci el eşyalar inanın sıfır eşyalardan daha kaliteli ve daha uzun ömürlü olurlar. ikinci el eşya kullanmak maddi imkansızlıklardan kaynaklansa da bazı insanlar için tutkudur. hele bazı sanatçılar vardır ki ikinci el kıyafet giyerler, evlerinde ki bir çok şey ikinci el ürünlerden oluşur.

biz bu yazımızda evimize ikinci el buzdolabı alırken nelere dikkat etmemiz gerekir, bundan söz edeceğiz…

ikinci el buzdolapları spotçulardan; ikinci el eşya alıp satanlardan satın alınabileceği gibi, direk ilk sahibinden de satın alınabilir. yani aradan spotçuyu çıkartmak suretiyle buzdolabının ilk sahibine letgo gibi ikinci el eşya alım satımı yapan uygulamalardan ulaşabilirsiniz.

buzdolabını almak için satıcıyla anlaştınız. (spotçudan değil o konu az sonra) evine gittiniz aşağıda sizi bekleyen bir kamyonet var; öyle ya ! buzdolabını elinizde taşıyacak haliniz yok… çalışmayan bir buzdolabının sağlam olup olmadığını o an anlamanız imkansızdır. yani buzdolabının yanındasınız ve fişe taktınız aaa dolap çalışıyormuş yaa hemen alayım götüreyim demek yanlıştır… sakin olun ve acele etmeyin ! dolabı fişe taktığınızda ışıkları yanıyorsa, motorundan ses geliyorsa bu buzdolabın sağlıklı olarak çalıştığı anlamına gelmez. bazı buzdolaplarında gaz kaçağı olduğundan sağlıklı soğutma yapmazlar, bazı buzdolaplarının ise aşağıda ki bölmesi soğutma yapmaz yukarıda ki dondurucu dediğimiz alan soğutma yapar. işte bu tip arızaları o an anlamanız mümkün değildir.

peki ne yapacaz ?

yapacağınız iş çok basit, buzdolabını almaya gitmeden evvel buzdolabı sahibine rica edeceksiniz ve buzdolabını en az 3 saat önce fişe takmış olacak. siz buzdolabını satın almaya gittiğinizde şayet buzdolabının bütün bölmeleri soğutma yapıyorsa, motorundan kulağa ters gelen alışılmışın dışında sesler gelmiyorsa ve kapıların açılıp kapanmasında herhangi bir sorun görünmüyorsa buzdolabını satın alabilirsiniz. buzdolabının sahibi sizin bu talebinize olumsuz yönde cevap veriyorsa o buzdolabını satın almayın başka bir yerden buzdolabı satın almaya bakın. çünkü para verip binbir zahmetle evinize getirdiğiniz bir dolap fişe taktığınız anda soğutma yapmazsa hayal kırıklığına uğrarsınız, canınız çok sıkılır.

gelelim spotçudan alınmış buzdolabına…

spotçularada kesinlikle güvenmeyiniz. eşeği boyayıp at diye satarlar size. spotçuya gittiğinizde de yukarıda bahsettiğim aynı şeylere dikkat etmelisiniz. buzdolabını satın almadan evvel spotçudan buzdolabını çalıştırmasını isteyiniz ve ona usta bu dolap çalışsın burada ben 2 saat sonra gelecem, şayet buzdolabında bir sıkıntı yoksa satın alacam diye söyleyiniz. spotçu mırın kırın yapacaktır ona bir miktar kapora bıraktıktan sonra ise spotçu seve seve dediğinizi yapacaktır.