Metal banyo askıları neden paslanır ?

bir çok insanın banyosunda metal banyo askıları bulunur. bu askılar banyolarımızda o kadar fazla iş görür ki, şayet metal askılar olmasaydı emin olun banyomuzun içi savaş alanına dönerdi. en azından benim banyom öyle 🙂

metal banyo askılarına neler koymayız ki ? şampuan, duş jeli, banyo süngeri, bebek şampuanı, kese ıvır zıvır; bir sürü eşya koyarız bu askılıklara… banyo askılıkları (üçgen olanından bahsediyorum hemen altta bulunan resim) genelde duşakabin içinde bulunur. duşa kabin içinde buluna banyo askılıkları ise sürekli suya maruz kalır. sürekli suya maruz kalan metal banyo askıları ise zamanla pas yapar ve iğrenç bir görüntü meydana getirir.

metal banyo askıları paslanmadan nasıl koruruz?

metal banyo askılarını pasdan korumak için suya maruz bırakmamak gerekir. başka türlü paslanmaktan korumanız mümkün değildir. (1.sınıf kaliteli metal banyo askıları kesinlikle pas yapmaz)

metal banyo askıları neden paslanır ?

metal banyo askılarının adı üzerinde metaldir ve metal olan her şey zamanlar pas tutar. banyolarımızda kullandığımız bu askılıklar ise pas yapmaması için bazı kimyasal suların içine daldırılarak metal yüzeyi bu kimyasallarla kaplanır. söz konusu kimyasalların sayesinde metal banyo askıları hem pas yapmaz hemde pürüzsüz ve parlak bir yüzeye kavuşur. en kaliteli kaplama malzemesi ise krom nikel’dir. şayet bu askılar da pas yapmaması için kullandığımız kimyasal “adi” ise bu metal askılığın kaplaması çok geçmeden kabarıp dökülecek ve askılığımız paslanmaya başlayacaktır.

işte size krom nikel kaplamasıyla ilgili olarak amatörce çekilmiş bir video: