Spot inşaat demiri

en ucuz inşaat demiri demek müteahhitin en sevdiği şey demektir. müteahhit ucuz inşaat demirini sever. çünkü inşaat demiri, bir inşaatın neredeyse en pahalı malzemesidir. inşaat demirini ucuza bulan müteahhit sattığı daireden daha fazla kar eder. inşaat demirine fazla para harcayan müteahhitin ise kar oranı düşer.

inşaatın yapılabilmesi için inşaat demiri lazımdır; bunu herkes biliyor. peki ucuz fiyata inşaat demiri nasıl bulunur ?

ucuz inşaat demir bulmak spot inşaat demir piyasasını araştırmak demektir. her malın spotu bulunur. insanların büyük bir bölümün spot denilince aklına ev eşyası, beyaz eşya, mobilya filan gelir. oysa bu kısmen doğru, kısmen yanlış bir bilgidir. bugün inşaat malzemeleri arasında demirin bile spot piyasası vardır. aynı şekilde laminat parke sektörü içinde aynı şey söz konusudur.

konuyu daha iyi anlayabilmek adına evvele spot malın ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir.spot mal demek, bir malı peşin paraya piyasadan yani o malı “ nakite sıkışıpta satan” kimselerden çok ucuz fiyata satın alan kişinin yaptığı iştir. En basit ve en kaba manası ile spot piyasa iş bu demektir.

canlı parayı bastırıp da adamın elinde bulunan 200 ton demiri satın alırsın. bu 200 ton demirin piyasa fiyatı (atıyorum) 50 bin olsun. siz paraya sıkışıp da 200 ton demiri satan adama diyorsunuz ki, senin 50 bin liralık demirine hemen şimdi 35 bin vereyim ve alayım… demirin sahibi ise o anda düştüğü dar boğazdan kurtulmak ve ileride toparlanmak adına spotçunun 35 bin liralık teklifini kabul ediyor ve malını hiç bir fatura kesmeden (çünkü daha önceden fatura kesilmiş mal bunlar) spotçuya bedavaya satıyor.

spotçu bu demiri alıp deposuna kaldırıyor ve oda elindeki inşaat demirine fazla bir kar koymadan düşük bir kar oranıyla piyasaya satıyor.

spot piyasada fazla kar olmaz. fazla kar oranı devreye girdiği anda yapılan işin adı spot olmaz. spot demir piyasasında çekle, senetle, falanla, filanla kimse uğraşmaz. senetle, sepetle mal satın almak isteyen adamı kimse kalede almaz. cebinde nakit parası olan adamın yapacağı iştir bu iş… bir müteahhit spot demir satan bir adamın yanına gidip sana çek vereyim bana demir ver dediği zaman mal filan alamaz. çünkü spotçu o işe canlı para bağlamıştır ve canlı para cebine girmediği anda spotçu da batar. spotçunun yaşaması canlı (nakit) paraya bağlıdır.

spot demir piyasası öyle gazetelere ilan vermez “gelin bende ucuz spot demir var satın alın” diye reklam yapmaz. sessiz ve derinden gider. spot demir satan adamı bulmak müteahhit işidir. oda onun kabiliyetiyle alakalıdır.

spot demir deyip geçmeyiniz. eğer nakite sıkışmış bir adamı bulup da elindeki demirleri çok ucuz bir fiyata satın alırsanız 100 bin liraya bitireceğiniz bir dairenin maliyetini dahada aşağılara çekebilirsiniz. ve daire başına kar oranınız çok ciddi bir şekilde artar. çünkü inşaat demiri en fazla para yiyen kalemlerin başında gelir.

5 yorum

 1. spot inşaat demiri ucuz
  2.el satılık inşaat demiri
  Satılık inşaat demiri fiyatları
  2.el satılık inşaat demiri kocaeli
  İkinci el çubuk demir
  Spot demir fiyatları sahibinden
  Satılık inşaat demiri
  Sahibinden satilik İnşaat demiri
  Satılık 8 lik demir

Yorumlar kapatıldı.