Html tabanlı site mi, wp (wordpress) tabanlı sitemi kullanmak lazım ?

web sitesi olan bir çok insan yazdığı yazıların geniş okuyucu kitlesine ulaşması ister. bu durum kuşkusuz “o site” sahibi tarafından arzulanan bir olaydır. ama bazı siteler daha da doğrusu “sitenin alt yapısı” kullanılarak yazılan yazılar ve makaleler google tarafından geniş okuyucu kitlesine ulaştırılmaz; yazdığınız yazılarınıza arama motorları hak ettiği önemi vermez. yazmış olduğunuz yazıları sadece siz okursunuz. !

yukarıda özetlemeye çalıştığım olumsuz durumun bir çok nedeni olabilir, bunların üzerinde durmayacağım ! benim burada anlatmak istediğim mesele sadece sitenizin “alt yapısıyla” ilgili.

doğru alt yapıyı kullanıyor musunuz ?

ve burada anlatmaya çalışacağım mesele işin “bana göre” olan kısmı. kesin bir gerçeklik değil yani ! kısacası deneme yanılma sonuçlarıyla elde ettiğim tecrübelerim diyebilirim.

admin panelinden giriş yaparak yazılar yazdığınız wp (wordpress) oldukça hassas kullanılması gereken bir kişisel yayın sistemidir. wordpress’de yazı yazarken kafanıza göre etiket açamaz ve kategori oluşturamazsınız. hele hele google botlarının wordpress sitelerine nefes aldırmadığı şu dönemde yapacak olduğunuz en ufak bir yanlış web sitenizi tarihin çöplüğüne yollayacaktır.

bunun şakası bile korkunç !

wp kullanan kimseler gereksiz bir şekilde açtıkları “kategori” ve “etiketler” yüzünden zamanla arama motoru tarafından spam site, spam yayıncı olarak algılanır ve ceza yerler. bu ceza neticesinde web siteniz arama motorları sonuçlarında arkalara doğru geriler. bu, hiç hoş bir durum değildir ! sizin niyetiniz iyi olsa bile yazdığınız, emek verdiğiniz bütün herşey yanlış hareketleriniz neticesinde ağır ve kalıcı hasarlar yer ! bir sabah uyandığınızda emeklerinizin tamamı “çöp” olup gitmiştir !

şunu da belirtmekte fayda var, spam’a girmiş bir site artık eski performansını asla göstermez. ne yaparsanız yapın o site bitmiştir artık. bir iki canlanma olur ama “mimli” bir site olduğunda dolayı asla eski popülaritesi geri gelmeyecektir. eminim ki bu durum kuşkusuz bir çok kişinin başına gelmiştir.

diğer yandan başka olumsuz bir durum daha vardır: wp alt yapısı kullanıp da “yazı yazan” kişiler web sitelerine “çok fazla” ziyaretçi aldığında bağlı bulunduğu sunucular sistemi otomatik olarak kilitler. bunun nedeni fazla cpu kullanıyor olmanızdır. wp siteniz fazla cpu tükettiği için saatlerce hatta bazen günlerce kapalı kalır. ama html tabanlı sitelerde böyle bir sorun kesinlikle yoktur.

benim size önerebileceğim html tabanlı site kurmanız ve emeklerinizi bu sistem üzerinde büyütmeniz. html tabanlı sitelerle uğraşmak wp göre biraz daha zordur ama yazılarınız google örümcekleri tarafından çok daha iyi indekslenir ve cpu tüketmek gibi bir derdiniz de hiç olmaz.