Spot klima satanlar, spot klimalar neden ucuz ?

klima mı arıyorsunuz ? internetten ya da mağazalardan klima fiyatlarına baktınız ama fiyatları çok yüksek buldunuz ve bir arkadaşınız size spot klima satın al spot eşyalar daha ucuzdur dedi ve sizde spot klima aramaya başladınız. şimdi sizin aklınızı kurcalayan bazı sorular var işte o sorulardan bir kaçı:

  • spot klimanın garantili nasıl olur ? 

  • spot klima diye aldığım bir ürün acaba defolu mu ?

  • spot klima diğerler klimalardan neden ucuz ?

 

evet genel anlamda bu sorular kafanızı meşgul edecektir. şimdi spot klima nedir, spot klimanın fiyatı diğer klimalardan neden ucuzdur ve spot klima dediğimiz ürünler defolu mudur bunlara hızlıca cevaplar vermeye çalışalım

spot klima dediğimiz ürünün diğer klimalardan hiç bir farkı yoktur. defolu klima ayrıdır spot klima ayrıdır. ikisi bambaşka şeylerdir. yani bir ürünün spot oluşu o ürünün illa da defolu oluşu anlamına gelmez.

spot klimanın garantisi aynı şekilde mağazalardan satın almış olduğunuz klimanın garantisi gibidir. ancak bununda şartları vardır, işte o şartlar:

klimayı yetkili servisin kendisi kuracak ve satın almış olduğunuz klimayı kutusundan ilk olarak yetkili servis elemanları çıkartacak yani kutuyu servis elemanları açacak.

yukarıda bahsettiğim iki ayrıntı çok önemlidir. her ikisinin ihlali durumunda klimanızın garantisi devre dışı kalır. klimayı nereden alırsanız alın yukarıda ki iki kuralı ihlal edemezsiniz.

almış olduğunuz spot klimanın defolu olup olmadığını onu size satan şahıs söyleyecek. spotçular genelde defolu ürünleri spot ürün olarak satarlar ama bunu her spotçu yapmaz. parayı seven bazı karakter yoksunu insanların tercih ettiği bir ticaret yöntemidir bu. defolu klima spot klima değildir. siz şayet spot bir klima satın aldıysanız o klima defolu olamaz !

peki spot klima nedir ?

spot klima, spot buzdolabı, spot laminat parke, spot inşaat demiri, vesaire… spot kavramı çok geniş bir kavramdır. her ürünün spotu vardır. spot ürün demek paraya sıkışmış bir esnafın elindeki malı çok ucuz bir fiyata peşin olarak satın alma işlemine denir. işte spot malın tarifi en basit anlatımla budur. paraya sıkışan bir esnafa varlığını devam ettirebilmesi için para lazımdır. bu para piyasaya olan güvenini kaybetmemek adına lazımdır ona. ciddi anlamda ödemesi vardır ve bu ödemesini yapmadığı taktirde bir daha iş yapamayacak duruma düşer, itibarı sarsılır, kimse ona bir daha mal vermez, kredi açmaz… bunu bilen esnaf deposunda bulunan ve o ana kadar satılmayan malını (diyelim ki 50 adet klimasını) gider başka bir esnafa ucuz fiyata satar. klimaları satın alan diğer esnaf faturasız mal alacağı için (çünkü bu klimaların önceden faturası kesilmiştir) cebinden çıkacak parada daha az olacaktır.

paraya sıkışmış esnafın elinden ucuz fiyata 50 tane klimayı satın alan diğer esnaf bu klimaları ucuz fiyata piyasaya sürecektir. normal bir klima piyasada 2000 lira ise esnaf bu klimaları 1800 liradan piyasaya sürecektir. fakat esnaf bu klimayı size “peşin paraya” satacaktır ya da vade koyup o şekilde taksit yapacaktır. spot piyasa peşin parayla döner. peşin paranın olmadığı yerde spot piyasa oluşmaz. peşin paranız yoksa spot mal alamazsınız !

piyasaya sürülen bu klimalar mağazada satılan klimalardan farksızdır; faturası vardır, yetkili servis garantisi vardır yani her şeyi tam ve eksiksizdir.

spot klimalar nede satılır ?

spot klimaları internetten satın alabilirsiniz. ama ben sizin yerinizde olsam bizzat “yerine” gider o şekilde satın alırım. spot klimaları “spotçular çarşısına” giderek satın alabilirsiniz. istanbul’da belli başlı spot eşya satan mağazalar vardır; bunlar, topkapı spotçular çarşısı, yenibosna spotçular çarşısı, ümraniye, küçükyalı, beylikdüzü, maltepe spotçular çarşılarıdır…

DİKKAT: spotçudan spot klima aldığınızda ambalajının açık olmamasına çok dikkat ediniz. klima iç ve dış ünite olarak (hemen üstte ki resimde olduğu gibi) fabrikadan kapalı kutu olarak çıkar. satın aldığınız klimanın eğer ambalajı yoksa servis o ürünü kurmaz, kursa bile garanti kapsamına sokmaz.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.